Facebook Sayfası'nda bir yorum & bir yorum:

 

http://www.ergir.com/99_kirmizi_balon.htm yazısına facebook sayfasında sevgili Turgay Urla yorum olarak Alman rock bandı Nena’nın 1983 senesinde 80 günde dünyayı dolaşan şarkısı 99 Luftballons’u koyunca, bu satırları eklemeden duramadım.

Bana da çook ilham olmuş bu şarkının hoş bir öyküsü vardır. 1982 senesinde Rolling Stones, Batı Berlin’de konser vermektedir. Doğu Berlin’in dibinden gökyüzüne barış ve özgürlük dilekleriyle kırmızı balonlar uçurulmaktadır.

Gökyüzündeki balonlar, konseri izlemekte olan Nena’nın gitaristi Carlo Karges’e ilham olur ve listelerin tepesine uçacak şarkının sözleri de oluşur.

Daha sonra İngilizce de yayınlanacak şarkıda sözler değiştirilmiş olup, orijinal Almanca versiyonunda, bu balonlar UFO ile karıştırılmaktadır. Savaş uçakları derhal havalanır ve çok geçmeden bunların çocukların uçan balonlarından başka bir şey olmadığını anlarlar.

Yine de bir şov yapıp balonları vururlar. Bu güç gösterisi sınır komşularında kaygı oluşturur ve güç savaş mekanizmaları devreye girer. Zararsız kırmızı uçan balonlar yüzünden 99 sene sürecek anlamsız savaşlar olur.

Sonunda taraflar büyük kayıplara uğrarlarken, kimse bir zafer kazanamaz.

2014’de Ankara’da bir dükkandan 9 kırmızı uçan balon alınır. Ama helyumla şişirilmiş balonların bir sırt çantasına sığacak durumu yoktur. Beraberindeki araca bağlandığında artık her şey olabilecektir.
 


Bir kaza sonrası tutulacak tutanakta, araçta bulunanlar listesi yazılırken:
- Yaz oğlum; 9 kırmızı uçan balon… diye devam edebilecekken,

sıkışık trafikteki bir sürücü, aracının üzerinden uçan balonlarıyla bir motosiklet geçtiğini görebilecektir

ve bir trafik polisi de, yere indirdiği motosiklet için önce amirlerine,
ardından da Pixar’a durumu danışabilecektir…

düş hekimi yalçın ergir http://www.ergir.com

 

PANO'YA DÖNÜŞ(not: böyle kareler İ$tanbul sokaklarında pek görülemez, çünkü Ankara hala düşlerin de başkentidir)

 

 

  Düş Hekimi Yalçın Ergir

Facebook Paylaşım Sayfası

https://www.facebook.com/dushekimiyalcinergir