Murat Ekesan – 45 Sene Gecikmiş Bir 45’lik Plak İsteği

 

Evvel zaman içinde, develer tellal, internet berber iken, yeni çıkan “hafif batı müziği” şarkılarını Ankaralı çocuklar hep radyodan, ya da (sanki satın alacaklarmış gibi) Tansel Plak’a gidip dinlerlerdi.

 

Orta dalga Ankara İl Radyosu yayını: “Dilek Pınarı”,     ya da,

Uzun dalga Ankara Radyosu yayını: “İstekleriniz Mikrofonda”.

 

- Sıradaki plağımız: Middle of the Road’dan “Chirpy, Chirpy, Cheep, Cheep”. Bu şarkıyı, istekte bulunan dinleyicilerimiz: Murat Ekesan, vs. vs. vs….    için çalıyoruz…

 

Murat Ekesan diye bir isim geçerdi sürekli. Hep en son çıkan, kimsenin bilmediği şarkıları isterdi radyo yayınlarında.

 

** ** **

 

Derken bir yaz tatilinde babamlarla gittiğimiz İstanbul Cevizli’deki Bayındırlık Bakanlığı Kampı’nda benden büyük, çok asil duruşlu birisi dikkatimi çekmişti. Kampa o sıralarda çok gözde olan kocaman DUAL pikabını Ankara’dan getirmişti. Yanında da dolu uzunçalar plak vardı. Az konuşan, sakin, örnek alınacak bir havası vardı.

 

Plaklarını çocukların ellemesi yasaktı. Ama isteyene, istediği plağı çalıyordu çardağın altında. Ventures’ı da, Shocking Blue’nun Venus’ünü de ilk orada dinlemiştim hayranlıkla.

 

Bu isim, bu müzik bilgisi, dinginlikle öğrettikleri kazınacaktı ruhuma

ve derinlerde bir yerlerde gizli kalacaktı yıllarca.

 

** ** **

 

2000’li yıllarda bile epey yol kat etmişken, lise mezunlarımızın forum sayfasına Murat Ekesan’ı yazmıştım. Öylesine ve hiç ummadığım bir cevap almıştım sınıf arkadaşım sevgili Sabiha’dan:

 

- O benim ağabeyimdi, onu maalesef kaybettik; o bir Lord’du…

 

Şok olmuştum Sabiha Ekesan’ın yazdıklarına; Murat’ın bizim Sabiha’nın ağabeyi oluşuna. Çünkü bu 2 isim hiç bir araya gelmemişti okulda da, nedense o yaz tatili kampında da.

 

O kadar merak etmiştim ki bu özgür ruhun, gözümden kaybolduktan sonraki yaşantısını, doğrularını, neler neler yaptığını. Bunları öğrenme telaşıyla Google’a “Murat Ekesan” yazdığımda karşıma 1970’deki bir Milliyet Gazetesi ilanı çıkacaktı:

 

“SİZİN İÇİN KOLAYLIK, MURAT EKESAN, 1.Cad.   Bahçelievler Ankara. Animals topluluğunun' «See See Rider» adlı plağını gönderene başka bir plak gönderecek”.

 

O plağı belki de kızların erkeklerden daha uzun olduğu bir yaş günü partisine götüreceği Dual pikabında çalacaktı. Büyük bir ihtimalle de o plağı ona gönderen birisi olmamıştı.

 

** ** **

 

2015’in yoğun ve bu sıcakta üşütülmüş Çarşamba akşamında, bin karış havadaki aklımla en azından bu şarkının linkini uzun dalga Ankara Radyosu gibi uzaklarla paylaşmalıyım:

https://youtu.be/CxAXspWpQVQ

 

Murat Ekesan’ı Rahmetle anarken, sesi kısık çalsa bile duyacağına emin olduğum bu 45’lik plak isteğini, 45 sene gecikmeli de olsa, Ankara’dan: “İstekleriniz Facebook’ta” olarak yayınlamalıyım…

 

düş hekimi yalçın ergir   20.05.1970+45

http://www.ergir.com

 

 

 

  Düş Hekimi Yalçın Ergir

Facebook Paylaşım Sayfası

https://www.facebook.com/dushekimiyalcinergir