BİR ZAMANLAR HACETTEPE SPOR SALONU...

 

“Bir Zamanlar Amerika” filmini izlemiş miydiniz?

 

Çete dağılmıştır; genç Noodles istasyona gider; biletçi ona sorar:

 

- Nereye?

- Herhangi bir yere; ilk otobüsle...

- Buffalo?

- Tek yön...

https://youtu.be/Sbd2wvjadnA

 

Otobüse binmeden önce aynaya bakar. Sahne değişir, fonda Yesterday çalarken, yaşlı gözler bakmaktadır aynada.

 

Aradan yıllar geçmiş, yaşlı Noodles geri dönmüştür New York’a;

bambaşka bir alem beklerken aynı istasyonda...

** ** **

 

Bu öğlen aralığında, basket oynuyorum Hacettepe’nin spor salonunda. Sadece Yesterday şarkısı eksikti fonda.

 

Pas alıp, top sürerken feyk atıyordum bambaşka bir kuşağa.

 

Peki neredeydi bizim çocuklar???

 

O her Pazar sabahı saat 09:00’da, hentbol kalelerinin arasında voleybol topuyla futbol maçı yapanlar?

 

Adam fazlalığından açıkta kalmamak için saat 08:00’den itibaren salonun kapısında bekleyen internler, asistanlar, normal şartlarda ulaşılamayan, ama maçta tekmeyi yiyen efsane hocalar?

Geç kalıp; “bir çıkan olsa da yerine girsem” diye kenarda oturanlar?

 

10:30’da nöbete gidenler, 10:31’de bütün gece tuttukları nöbetten gelenler;

başka şehirde işi varsa, cumartesi geceki otobüsle dönüp - Pazar sabahı eve uğramadan terminalden direkt salona koşanlar?

 

Saat 12:00’de, 3 saattir devam eden maç bitiğinde, salonda başka bir faaliyet yoksa:

 

- N’oolur biraz daha oynayalım? diye yalvarıp, eve gidenleri tutanlar?

** ** **

 

Bu maç işi çığırından çıkmıştı. Yeni evlenenler bile o haftaki maçı kaçırmıyordu. Evde mutfaktan bir bardak su getirmeye üşenenler, bazı geceler salon kapısını bir şekilde açıp, içeri hırsız gibi dalıp, ışıkları da açıp, ölümüne gizlice maç yapıyorlardı.

 

Bir keresinde gece dışarıdan gözüken salon ışıkları ihbar edilmiş; ertesi gün KBB asistanı Kürşat Bensoy ve Radyoloji asistanı Baki Hekimoğlu, kendilerini Akgün Hiçsönmez hoca tarafından haşlanırken bulmuşlardı.

 

Okulun tenis takımının kaptanıydım ve o salonun anahtarı da bendeydi. Hacettepe’de tenis kortu olmadığı için salondaki voleybol ağını indirip, ağın deliklerinden top geçen bir parke kortta öğrenci – öğretmen – yoldan geçen – herkese sırayla tenis dersi veriyordum.

 

O popülerliğin çook ekmeğini de yiyordum. Üniversitelerarası tenis şampiyonalarında hep sonuncuyduk ama özellikle Boğaziçi Üniversitesi’nde, Mayıs ayında, cepteki harcırah ve resmi izin kağıdı ile sonuncu olmak hiç de fena olmuyordu.

** ** **

 

O spor salonu kocaman bir dilim; fiziki olduğu kadar, duygusal yaşamımda da. Bundan böyle çok daha sık gideceğim ait olduğum bu sıcak dünyaya.

 

Bu arada kimi alanında çok değerli hoca olmuş, kimi aramızdan ayrılmış, alfabetik dizilimdeki isimlere de saygı, sevgi ve ÇOK ÖZLEMLE değinmeden yapamayacağım:

Ahmet Nohutçu, Ali Ergen, Ali Karadeniz, Baki Hekimoğlu, Bora Eldem, Bülent Ergun, Erhan Hamaloğlu, Engin Saygı, Erol Atlı, Eser Yüksel, Eyüp Ekici, Ferit Bernay, Haluk Topaloğlu, Hüdaver Alper, İbrahim Özdilek, İhsan Adalı, İrfan Cengiz, İsmail Özdemir, İzzet Barış, Kadir Tahta, Kadri Önen, Kenan Araz, Kenan Atabay, Kıvanç Ayas, Kürşat Bensoy, Mehmet Atalağ, Mehmet Nohutçu, Mehmet Tokatlı, Melih Bulut, Mete Uğurlu, Murat Pençe, Mustafa Artvinli, Mustafa İlhan, Nasıh Nazlı, Nevzat Gürmen, Nur Altınörs, Orhan Bulut, Osman Dallar, Osman Dereli, Özcan Uğurlu, Sefa Tüzün, Serdar Şahin, Şafak Güçer, Şevket Ruacan, Tacettin Güçer, Tunç Şafak, Turan Erginbaş, Turgut Talı, Turgut Zileli, Volkan Kaynaroğlu, Yalçın Ergir, Yaser Muşdal, Yavuz İmamoğlu, Yıldırım Fındık, Yusuf Özoğul ve Yücel Tanyeri.

İlk müdür Şemi Aktopuk, ikinci müdür Şinasi Öz, soyadlarına ulaşamadığım emektar görevliler Tahsin, Sedat ve Abdullah kardeşlerim...

** ** **

 

Bazılarını tanıyorsunuzdur, haber verebilirsiniz umarım.

Kim bilir; belki ben de bu sayede yakında;

kıran kırana, gözlerin döndüğü, kibarlığın zerresinin uğramadığı,

en sokak çocuğu kimliklerin havalarda uçuştuğu bir futbol maçının paylaşımını yaparım...

 

düş hekimi yalçın ergir http://www.ergir.com

9 kasım 2017 – ankara

 

* Listeleri hazırlarken bilgi ve fotoğraflarını paylaşan Baki Hekimoğlu, Yücel Tanyeri, Kenan Araz, Tunç Şafak, Kadri Önen ve Ali Ergen’e teşekkür ederim

** Bizim halı saha futbol ekibi dağıldı; (n’olur) adama ihtiyacı olan bir takım varsa:

dushekimi@ergir.com adresine bir mesaj atabilir. Hafta içi: 20:00 - 06:00 arası; Pazar günleri her saat erkenden gelip, kapıda beklerim...

 

 

 

 

  Düş Hekimi Yalçın Ergir

Facebook Paylaşım Sayfası

https://www.facebook.com/dushekimiyalcinergir