Ortodontide Eski(mez) Bir Teknik Uygulama: Akılsız Teller – El Bükümü Yaylar:

 

Bilgi de Evren gibi sürekli büyür ve hiçbir ömür, hiçbir ustalık –

bir yıldız tozu kadar bilgiye bile doymaya yetmez.

 

Ömrün uzunluğu kadar, bilgiye ulaşan yolda geçen zaman da değerlidir. İnsanın ortalama yaşam süresindeki artış -  yaşama sığdırılabilenlerin artışının yanında hiçbir şeydir.

 

Son derece hızlı çalışan yeni bilgisayar programları; hep emek emek ortaya çıkmış eski yazılımların öğrettiği temeller ve kullanım deneyimleri üzerine geliştirilmektedir.

 

Bu her meslekte olduğu gibi, ortodonti için de geçerlidir: Ortodontik tedavi planlamaları ve uygulamaları; yeni biyomedikal bilgiler, yeni teknoloji harikası malzemeler ile yapılacak olsa bile mutlaka eski(mez) temel fizik prensipleri ile harmanlanmalıdır.

 

AKILLI HERŞEYLER

 

“Akıllı” kavramı artık kendimizi “Aptal” hissettirecek kadar yaşamımızın her alanına girmiştir. Akıllı telefonlar, akıllı banyolar…   hatta akıllı çay bardakları.

 

Ortodontik tedavilerde; uzay çalışmaları armağanı titanyum alaşımlı “Akıllı” teller, işimizi çok kolaylaştırsa bile, bazı özel durumlarda bizi standartlaştırıp, hazır şablonu ile detaylardan uzaklaştırabilmektedir, ya da yetersiz kalabilmekte ya da diğer dişler üzerine olumsuz kuvvet vektörleri uygulayabilmektedir.

 

Nadir de olsa  “Akılsız Teller – El Bükümü Yaylar” ile “o olguya özgü”, “dişin o pozisyonuna özgü” en yetenekli sistem kurulabilmektedir.

 

Uygulama örneği görsellerinin; ortodontide artık nadir kullanılsa bile,

bu eski(mez) tekniğin efektif çalışma prensibi hakkında fikir verebilmesi -

ve her konuda “öğrenmek” için düşülen uzun yollarda,

bir çakıl taşı olabilmesi dilenmektedir…

 

dr. yalçın ergir / “sonsuz” ortodonti öğrencisi

http://www.ergir.com

 

 

TÜM ORTODONTİ MAKALELERİ:

http://www.ergir.com/ortodonti.htm

 

http://www.ergir.com

 

 

 

  Düş Hekimi Yalçın Ergir

Facebook Paylaşım Sayfası

https://www.facebook.com/dushekimiyalcinergir